Тема. Народні колискові пісні. «Ой ти, коте, коточок!», «Ой ну,
люлі, дитя спать». Колискова пісня в житті дитини.
Провідні мотиви колискових, їхні лексичні особливості
Мета: ознайомити учнів із народними колисковими піснями,
особливостями цього жанру; розвивати навички виразного
читання, культуру зв’язного мовлення, пам'ять, уміння
грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження;
виховувати почуття любові до своїх рідних і близьких людей,
шанобливого ставлення до них.
Тип уроку: комбінований.
Методи,використані на уроці: коментоване та виразне читання, бесіда, творчий аналіз творів.
Обладнання: аудіозаписи народних колискових пісень, ілюстрації до творів,
тексти пісень (дитячі збірники, книжечки),тлумачний словник.
Теорія літератури: колискова.
Список літературних джерел:
1. Дитячий фольклор. Колискові пісні та забавлянки. - К. : Наукова думка, 1984.-472 с.
2. Довженюк Г.В. Українські народні колискові пісні забавлянки // Дитячий фольклор. Колискові пісні та забавлянки. - К. : Наукова думка, 1984. - С. 11-44.
Структура уроку: 1. Організаційний момент.
2.Повідомлення теми, мети і завдань уроку, мотивація учіння школярів.
3. Перевірка, оцінка і корекція засвоєних раніше знань, навичок і вмінь.
4. Відтворення і корекція опорних знань учнів.
5. Сприймання й осмислення, узагальнення і систематизація учнями нових знань.
6. Підсумки уроку, оголошення результатів навчальної діяльності учнів.
7.Повідомлення домашнього завдання.
Епіграф. Нічого кращого немає, як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим…
Т.Г.Шевченко
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Психологічна розминка
На сьогоднішньому уроці нам будуть потрібні:
голова - ми будемо думати,
очі – ми будемо дивитися,
вуха – слухатимемо,
губи – будемо говорити, посміхатися , відповідати,
руки – будемо творити.
А навіщо нам серце? (відповіді дітей)
Так, щоб відчути ним щось нове і неповторне - красу, допитливість і творчість. Мудрий письменник Сент – Екзюпері говорив: « Шукати треба серцем, без нього найголовнішого не побачиш, і не відчуєш, і не зрозумієш…»
Тож, сьогодні на уроці мені б дуже хотілося побачити саме таку роботу, в яку ви вкладете не тільки свої вміння, а й, як говориться і душу. Творити будемо з теплом ваших душ і з сердець.
Створення емоційного настрою(техніка «Барометр настрою»)
- Діти, щоб задати тон нашому уроку, скористаємося «Барометром настрою». І якщо «Барометр настрою» спрацює, то й урок наш , я думаю, пройде вдало.
(Читаю вірш, а учні зі стрічками, на яких написано «рішучість», «енергійність», «завзятість», «уміння», «любов до навчання», терпіння, «активність», «творчість» виходять і стають біля дошки. У руці кожного учня велика літера, з якої починаються вищезгадані слова)
Рішучість до нас на урок завітала,
Аж ось енергійність її наздогнала.
Завзяття з умінням до класу прийшли
Й любов до навчання з собою взяли.
Терпіння й активність теж не забарились
І творчість, звичайно, до класу з’явилась.
Якщо об’єднати ці риси в єдине ціле,
То можна сміливо нам братись за діло.
Якщо ж вони стануть усі в один ряд,
То вийде відмінний у нас РЕЗУЛЬТАТ
(Виставляю на дошку на одній літері, з яких утвориться слово РЕЗУЛЬТАТ, які діти зачитують усі разом).
II. Повідомлення теми, мети і завдань уроку, мотивація учіння школярів.
Звучить аудіозапис колискової пісні.
Учитель. Ніжна, лагідна мелодія, яку ви щойно почули, це і є колискова пісня. Тож нехай наш урок перетвориться у дивоказку, головними героями якої станете ви самі.
ІІІ. Перевірка, оцінка і корекція засвоєних раніше знань, навичок і вмінь.
- Перевірка домашнього завдання
1. Огляд художньої композиції «Моє улюблене народне свято». Учнівський коментар щодо цього.
2. Міні-конкурс на краще виконання напам’ять щедрівок і колядок.
ІV. Відтворення і корекція опорних знань учнів.
-Лінгводвобій за питаннями.
Які народні пісні вам подобаються? Чим саме?
Як пісня впливає на внутрішній стан людини? Чи може вона змінити ваш настрій?
На ваш погляд, народна пісня — це вид мистецтва? Власні думки обґрунтуйте.
Чому народні пісні пов’язані зі звичаями, обрядами, святами людей?
Чи правильно говорять, що пісня допомагає людині жити? Вмотивуйте власні міркування.
V. Сприймання й осмислення, узагальнення і систематизація учнями нових знань.
План
1. Теорія літератури (колискова пісня).
2. Колискова пісня в житті людини:
а) «Провідні мотиви колискових пісень»;
б) «Поетика жанру колискових пісень, їхні лексичні особливості»;
в) «Колискові нашого дитинства».
3. Аналіз програмових колискових пісень.
- Пояснення вчителя.
Народні колискові пісні є різновидом родинно-побутових пісень. Це частина дитячого фольклору, до якого ще належать забавлянки, лічилки, дражнили, скоромовки, небилиці, приповідки, казки й загадки, пісні-потішки.
Колискова пісня – ліричний пісенний твір, який виконується матір’ю (рідше батьком чи іншим членом родини) над колискою дитини для того, щоб її приспати. Вона вирізняється особливо уповільненим ритмом виконання, пестливою лексикою.
Робота з підручником. Опрацювання статті «Ключик розуміння» (ст.24).
2. а) «Провідні мотиви колискових пісень»
Вправа «Я так думаю…»(кожен з учнів висловлює свою думку стосовно провідних мотивів колискових пісень,з’ясувавши при цьому лексичне значення ключових слів:мотив,ключовий за допомогою тлумачного словника).
Мотив- (від фр. motif, від середньовічної латини motivus, від лат. motus — прикметник минулого часу дієслова movēre — рухати(ся)) — багатозначний термін, що використовується у двох головних значеннях:
Внутрішня рушійна сила, що спонукає людину до дії.
Фрагмент загальної картини або об'єкта, що багаторазово повторюється з деякими змінами.
Ключови́й -процес, який є життєво необхідним для успіху та життєдіяльності (основний).
Слово вчителя (узагальнення)
- Колискові пісні – один із найдавніших жанрів народної словесності, що сягає своїм корінням міфологічного періоду творчості.
- Набір мотивів пісень дуже обмежений:
а) закликання чи запрошення сну до дитини (сон як істота, яка може заспокоїти і приспати дитину);
б) відігнати від колисочки дитини злу, негативну силу (образ Бабая);
в) через образи птахів (голуба, зозулі) приспати дитину надворі, бо, за народними уявленнями, сон на свіжому повітрі – духовне очищення;
г) використання у піснях магічної сили трав ( рути, м’яти, хрещатого барвінку), у яких дитину купали перед сном, щоб він [сон] був міцнішим і здоровішим.
- Колискові пісні – це твори, у центрі яких не стільки сама дитина і магічна дія слова на її ріст, здоров’я, щастя, а скоріше світ, у якому вона живе – її дім, родина.
- Більшість колискових передбачає їх виконання мамою дитини, але зустрічаються також тексти пісень, які немовляті співає батько (звернення до свого малого сина з побажаннями йому швидко вирости і стати у всьому подібним до батька).
б) «Поетика жанру колискових пісень, їхні лексичні особливості»
Вправа «Відкритий мікрофон»(школярі висловлюють свої погляди щодо поданої думки)
Слово вчителя.
- Колискові пісні – жанр, який має чітко визначену конкретну функцію: заспокоїти і приспати дитину. Із цим основним їх призначенням і пов’язані особливості поетики жанру.
- Ефект заколисування підсилюється гойданням дитини в колисці.
- Одноманітний ритм виконання пісні.
- Найпоширеніший прийом – різноманітні повтори, від анафори до повторів цілих рядків у вигляді наскрізних рефренів (деякі колисанки побудовані так, що кожен рядок повторюється по два чи більше разів).
- Фонетичні ефекти, що надають мові мелодійності й ритмізації.
- Заколисувальні вигуки-кліше «баю-баю», «Ой люлі-люлечки» і т. ін.
- Здрібніло-пестливі форми (дитинонька, колисонька, матіночка).
- Емоційність та багатопочуттєвість матерів при виконанні колискових пісень.
- Форма діалогу матері, зверненого до дитини.
- Використання найпростішої загальновживаної лексики, відсутність поетичних прийомів і тропів:
а) з художньо-поетичних засобів найчастіше зустрічаються епітети
(«золотенькі бильця», «шовкові вервечки», «пухові подушечки», «хата
тепленька»);
б) рідко зустрічаються порівняння («білий, як лілея», «очка, як тернина»).
- Одноманітність і монотонність виконання пісні.
в) «Колискові нашого дитинства»
Психологічний експеримент (від імені мами,бабусі озвучити відому колискову)або провести караоке.
Слово вчителя.
- Найдорожчою людиною для кожної дитини є її мама.
- Перша мамина колискова.
- Кожній матусі хочеться, щоб її дитина виросла здоровою, щасливою,
доброю та порядною людиною.
- Мрії та сподівання наших мам у колискових піснях.
- Ласкавий котик, воркітливі голуби, щебетливі ластівочки та фантастичні
Сонко й Дрімко – найулюбленіші наші перші казкові герої.
- Прикликання доброї долі та щастя в колискових наших найрідніших.
- Тексти колискових пісень, які співались у дитинстві учням класу (зі слів матусь, бабусь).
3. Аналіз програмових колискових пісень (групова форма роботи)
І група
«Ой ти, коте, коточок!»
· Виразне читання твору.
· Визначення теми пісні (побажання малечі бути розумним, щасливим, мати міцне здоров’я).
· Визначення основної думки (для матері її дитина – найцінніше в житті, їй вона бажає всіляких благ).
· Обговорення змісту твору.
· З’ясувати художні особливості колискової (звертання, повтори, епітети, використання здрібніло-пестливих слів).
· Творчий експеримент (1 учень із групи отримує картку,в якій записано перші слова з колискової,завдання:продовжити рядки,дотримуючись композиції та рими тексту).
Зразок:
Колискова пісня……………..
То найперша …………………..
Пахне вона ………………………
Чебрецевим …………………..
Пахне молоком і споришами… ………………
Скільки в ній ласкавості ………………………
Скільки в ній тривожності …………………….
І надій, ……………
Колискова пісня..............
То солодка ………………………
(Після представлення учнівської пісні пропонується прослухати оригінал:
Колискова пісня, колискова –
То найперша материна мова.
Пахне вона м’ятою і цвітом,
Чебрецевим і суничним літом.
Пахне молоком і споришами…
Скільки в ній ласкавості і шани,
Скільки в ній тривожності людської,
І надій, і сивини гіркої…
Колискова пісня, колискова –
То солодка материна мова.
М. Сингаївський!
ІІ група
«Ой ну, люлі, дитя, спать»
· Виразне читання колискової пісні.
· Визначити спрямованість тексту.
Метод «Прес»
- Я думаю… (центральним у пісні є образ матері)
- Тому що… (у пісні виливаються почуття жінки, її ставлення до
своєї дитини в паралельному зіставленні з її власною
долею, роздумами про життя)
- Наприклад,… (спів матір’ю колискової як вияв любові до своєї
дитини і бажання бачити її щасливою, здоровою)
- Отже,… (головним для матері є, щоб її дитинча:
Щастя-долю мало
І добрую годину)
· Художні особливості пісні (порівняння, звертання, епітет).
· Творчий експеримент (один учень із групи складає сенкан до опрацьованої пісні,на вибір узявши ключове слово)
VІ. Закріплення і систематизація набутих знань.
1. Вправа «Асоціативний кущ».
Учні повинні підібрати й записати якомога більше слів, що виникають
від асоціації з колисковими піснями.
Клоуз-тест
1. Вона вирізняється особливо уповільненим ритмом виконання, пестливою лексикою. Про який різновид родинно-побутових пісень ідеться? (Про колискову)
2. Хто найпопулярніший персонаж колискових? (Кіт)
3. До яких художніх засобів відносять слова у такій формі: коточок, садочок, дівочок, віночок, барвіночок, колисонька, головонька? (До зменшувально-пестливих слів)
4. Який художній засіб ужито в рядках колискової: «Ой щоб спало, щастя знало, ой щоб росло, не боліло»? (Анафора)
5. Що ріднить колискову «Ой ну, люлі, дитя, спать» та інші з казками? (Трикратність, чарівні предмети – квіти)
6. Які символічні квіти й трави згадуються у колисковій «Ой ти, коте, коточок!»? (Рута, м’ята, барвінок, васильки)
7. Які побажання дитині висловлюються в колискових? (Здоров’я, розуму, щастя)
8. Який художній засіб ужитий у поетичних рядках колискової: «Ой щоб воно спало і спати хотіло, як квіт, червоніло»? (Порівняння)
9. За допомогою яких художніх засобів характеризуються три квіточки в колисковій «Ой ти, коте, коточок!»: «Да принесе три квіточки: ой да первую зросливую, а другую сонливую, а третюю щасливую»? (За допомогою епітетів)
10. Яку функцію виконують колискові, крім присипляння, заспокоєння дитини? (Передають мову, досвід, тепло рідного дому, почуття захищеності)
11. Чим колискові пісні відрізняються від календарно-обрядових? (Виконуються постійно, а не в певні періоди; призначені тільки для дитини)
12. Який літературний твір, вивчений у 5 класі, написаний за мотивами колискової? Хто її автор? («Перша колискова» М.Вінграновського)
VІІ. Підсумок уроку
Учитель. Чуттєвий зв'язок, що від дня народження існує між матір’ю та дитиною, дістає правильне відображення у зворушливо щирих і безпосередніх колисанках. Усю любов, ніжність, бажання бачити своє дитя щасливим, розумним, здоровим, гарним мати вкладає в невибагливі рядки і простеньку мелодію, організовану ритмом гойдання колиски. Монотонний тихесенький наспів і пестливі, лагідні слова мають заспокоїти, приспати дитину, тому м’якесенькими лапками підступає до колисочки пухнастий, волохатий, вуркотливий котик, голуби приносять на крилечках сон-дрімоту; і реальні котик, голуби, ластівочки, і фантастичні Сонко і Дрімота в колискових піснях діють, як люди, що цілком відповідає дитячому первісному світосприйманню. Ці пісні водночас є і першими уроками, що в доступній формі знайомлять дитину з побутовими речами і з моральними цінностями, заохочуючи до працелюбності, порядку, доброти і справедливості.
VІІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів
IX. Домашнє завдання (за рівнями)
1.Репродуктивний (скласти план за змістом опрацьованої статті у підручнику про колискові пісні)
2.Дослідницький рівень (знайти спільне і відмінне між народними колисковими піснями і літературними)
3.Творчий рівень (укласти збірочки колискових пісень)
Додатки
Кіт – символ дитячих колисанок
Дитяча колисанка
Колисанки. Диск із піснями у виконанні співачки Росави
Колискові пісні Краснопільщини
Спи, дитинко
Спи, дитинко, засипай,
І про маму пам’ятай.
Хай тобі чудові сни,
Сняться ввечері й вночі.
Баю-бай, баю-бай
Люлі, люлі, засипай.
(Записано від Рощиної Лесі Іванівни )
Люлі-люлі
Люлі-люлі
Налетіли гулі,
Сіли на воротах
В червоних чоботях.
А-а, а-а – скрип-скрип,
А моя доня спить, спить.
(Записано від Бесараб Віри Олександрівни).
Колискова
Ой ходила журавочка
Та по комишу,
А я свою дитиночку
Та й заколишу.
Ой ходила журавочка
Та й на той пожар,
Попекла собі ніжки
Стало мені жаль.
А-а-а!
(Записано від Борухи Тетяни Василівни)
Класифікація дитячого фольклору
Фольклорні твори малих форм